Malátny Malatinský, nečinná opozícia, vysmiaty Brhel, spokojný Fico

Autor: Peter Konček | 20.9.2013 o 6:36 | Karma článku: 13,99 | Prečítané:  1654x

Keby opozícia skutočne chcela zničiť Róberta Fica, nebude sa usilovať nezmyselne ho odvolávať, ale odhalí, ako ministra hospodárstva Tomáša Malatinského z pozadia riadi mecenáš Jozef Brhel.  

Na pripravovaných zmenách v SPP nie je najhoršie, že vo properties vládneho dokumentu je signatúra dcéry, vnučky a či pravnučky parazitickej finančnej skupiny J & T. Keď už si ju v rámci Energetického a průmyslového holdingu (EPH) vybral štát za partnera v podnikaní v plynárenstve, čert to zober. Spolu s J & T sú v EPH českí krstní otcovia Petr Kellner a Daniel Křetínský. Do SPP sa ich pripravovala pustiť už Radičovej vláda, v ktorej bol najhlasnejším zástancom tohto nechutného partnerstva Juraj Miškov, ktorého strana dnes najhlasnejšie kričí, že sa stal škandál.

Štát si mohol vybrať, či bude súhlasiť, aby Francúzi (Gaz de France) a Nemci (E.ON Ruhrgas) predali svoj podiel v SPP práve EPH. Keby nesúhlasil, J & T ani žiaden Kellner a Křetínský sa do strategického plynárenského biznisu nikdy nedostanú. Práve ich nástup do skupiny SPP je najväčší škandál tejto kauzy. Treba zopakovať, že v tomto bode panovala medzi veľkou časte pravice a Smerom zhoda!

Od Fica je nehorázne, keď za prevzatie dlhov získa stopercentný podiel v materskej SPP a rozdelenie akcií v tranzite a distribúcii ostane po starom (51 % štát, 49 % súkromníci aj s manažérskou kontrolou).

Nebol to Fico, kto pri privatizácii SPP prirovnával prenechanie manažérskej kontroly zahraničným akcionárom k vlastizrade?

Nemal to byť práve Fico, kto bol povinný povedať Francúzom a Nemcom, že ak chcú svoje podiely predávať, tak rozhodne nie EPH, ani nikomu inému, ale jedine štátu?

Darmo dnes bude premiér vykrikovať, že sociálnodemokratická vláda nedovolí, aby sa domácnostiam zvyšovali náklady na plyn, a preto aj za cenu narastania dlhov získa stopercentný podiel v SPP - matke. Ak by bol autentický sociálny demokrat, usiloval by sa získať do rúk štátu celú skupinu SPP s tranzitom a distribúciou. Dobrým a efektívnym riadením všetkých troch spoločností by mal príležitosť vyvrátiť pravicovo - liberálny mýtus o tom, že štát je zlý vlastník a ešte horší hospodár.

Lenže Fico sa správa ako lokaj oligarchie, ktorej najnižší suterén na Slovensku reprezentuje J & T, a len potvrdzuje, že rovnako ako Mikloš, Dzurinda a Radičová sa riadi tými istými neoliberálnymi poučkami.

A kde sa nám stratil minister hospodárstva Malatinský? Nestratil sa, pretože oňho tu vôbec nejde. Namiesto neho mohla sedieť v jeho kresle úplne iná figúrka. Jediným dôležitým kritériom pre jej vymenovanie by bola okolnosť, či sa na ňom dokážu zhodnúť Fico s mecenášom Brhelom. Takže čím je Malatinský vernejší svojmu menu - teda o čo viac je malátny - tým je vysmiatejší Brhel a tým je spokojnejší Fico. Tento biznis s J & T (lebo oni majú pre EPH cenu len ako politickí vybavovači) neupiekol Malatinský, ale so súhlasom Fica Brhel. A povedzme si otvorene, keby nepadla Radičovej vláda, tak namiesto neho to s J & T ucapká ten, kto strčil do ministerského kresla Miškova.

Na záver pár slov k opozícii. V reakcii na škandál okolo properties sa kasá, že podá návrh na odvolanie Fica. Tak to je na popukanie! Oni nemali na základnej škole matematiku? Aké odvolávanie premiéra pri aktuálnom pomere parlamentných síl a nerozbornej straníckej jednote Smeru? Jediná adekvátna reakcia na dianie v SPP by bolo usvedčenie Malatinského , že je nesvojprávny, vytiahnutím všetkých pokútnych Brhelových aktivít v rezorte hospodárstva. Opozícia disponuje dostatkom bývalých ministrov, aby o tom niečo vedela. Jediný dôvod, prečo to neurobí, je taký, že nechce, pretože nemôže. A nemôže preto, lebo s pánom Brhelom robili biznis všetci.

Keď najbližšie opozičný politik vykríkne „Škandál!" a zavelí na odvolávanie vlády, už budeme vedieť, že o nič nejde. Iba o divadlo, ktorého cieľom je zakryť, aká hra sa tu v skutočnosti hrá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?