Odkiaľ sa berú pracovné miesta?

Autor: Peter Konček | 25.3.2013 o 6:38 | (upravené 25.3.2013 o 6:46) Karma článku: 11,42 | Prečítané:  1549x

Podnikatelia a bohatí ľudia vytvárajú pracovné miesta a zdaniť ich znamená ísť proti zamestnanosti. Tak znie jedna z neomyľných poučiek dnešnej doby. Túto tézu by vám potvrdilo 7 z desiatich bežných ľudí a minimálne 11 z desiatich opýtaných podnikateľov. Je to naozaj pravda?

Iste ste už pochopili, že poučku o tvorcoch pracovných miest sa chystám spochybniť. Predpoklad, že ak dáme viac peňazí najbohatším, oni ich „vrátia" do systému investíciami a tvorbou pracovných miest kríva na obe nohy.

Motiváciou k podnikaniu nie je to, že nemám čo robiť s peniazmi, ale práve naopak snaha zarobiť ich. S množstvom bohatstva teda záujem podnikať skôr klesá a rastie záujem majetok využívať. Rovnako zamestnanec vo fabrike, ktorý pracuje 12 hodinové smeny nebude robiť nadčasy ak mu zvýšite plat. A podnikanie, ak si odmyslím príživníkov na tendroch, je drina. Kto by drel viac a viac keď nemusí?

Ak by sme však mali skutočne uvedomelých a spoločensky zodpovedných bohatých ľudí, ktorí by za vyšší zisk naozaj chceli rozširovať výrobu a vytvárať pracovné miesta, pre koho by to robili, ak nižšia a stredná trieda trie biedu? Kto by ich výrobky kupoval?

Nie je to skôr tak, že ťahúňom tvorby pracovných miest je dopyt? Teda prvým článkom pri tvorbe pracovného miesta nie je podnikateľ, ktorý má peniaze nazvyš, ale zákazník, ktorý chce viac tovarov, než je dnes podnikateľ schopný vyrobiť. Nehovorím o dopyte najbohatších ľudí, ale práve nižšej a strednej triedy, ktorá dá najväčšiu časť príjmu naspäť do ekonomiky vo forme spotreby základných tovarov a služieb.

Z tejto úvahy by okrem iného vyplývalo, že základným pilierom ekonomickej politiky štátu by mala byť podpora strednej vrstvy, ktorá je tým skutočným tvorcom pracovných miest. A riešenie na podporu ekonomiky, by bolo zdaniť bohatých, aby sa podporila prosperita strednej vrstvy.

Mimochodom, u nás pravica aj Smer, bez ohľadu na ich reči, svorne žmýkajú práve strednú vrstvu a pomáhajú najbohatším. Niektorí pre slepú vieru vo vyššie uvedenú poučku a iní pre to, že k tým najbohatším sami patria, alebo pre nich pracujú.

Rád by som ešte upozornil, že táto úvaha nie je mojou fantáziou, ale názorom amerického multimilionára, ktorého len ťažko môžete obviniť z podpory socialistického rovnotárstva, komunizmu či iného „izmu". Ako hovorí v závere priloženého videa - táto myšlienka stojí za šírenie a tak som sa ju rozhodol pomôcť šíriť aj ja. A budem rád za všetky konštruktívne príspevky do tejto diskusie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?