Diagnóza zdravotníctva: 3 mld. eur, pijavice a rakovina korupcie

Autor: Peter Konček | 14.11.2012 o 6:37 | (upravené 14.11.2012 o 6:45) Karma článku: 15,81 | Prečítané:  1304x

Podľa zdroja OECD sa výdavky na zdravotníctvo za desať rokov (2000 - 2010) zvýšili z 2,1 mld. eur na 5,5 mld. eur. Zároveň sa uvádza, že približne 2/3 zdrojov sú vynaložené neefektívne. Inak povedané, za podstatne menej peňazí, môžeme mať doterajšiu „úroveň" zdravotníctva. Neefektívne nutne neznamená ukradnuté, ale ani sa to nevylučuje. Balík troch miliárd eur, ktoré sa v zdravotníctve ročne „stratia", je veľkým lákadlom pre pijavice prisaté na verejných zdrojoch.

V súvislosti s uvedenými faktami vyznieva nafúknutý spor o unitárny či duálny systém výberu poistného smiešne. Slúži akurát na zakrytie najväčších problémov zdravotníctva. Áno štát nesie zodpovednosť za kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť z verejných zdrojov pre všetkých občanov. A musí mať na zdravie občanov dosah.

Ako však máme rozumieť tomu, že zisk súkromných zdravotných poisťovní je podľa súčasnej vlády nezaslúžený a chorý a zisk dodávateľov tovarov a služieb do zdravotníctva, založený na masívnej korupcii je akože v pohode?  Prečo sú náklady na lieky na Slovensku o 100 % vyššie ako v Česku či Dánsku a o 1/3 vyššie ako priemer OECD? V čom je zisk súkromných zdravotných poisťovní iný ako súkromných záchraniek, nemocníc, ambulancií a laboratórií?

Premiérovi a ministerke zdravotníctva ide vraj o zachovanie každého eura v systéme. Znamená to zákaz zisku celého reťazca súkromných dodávateľov a poskytovateľov v zdravotníctve? Aký systém má premiér s ministerkou na mysli? Ten súčasný, poznačený korupciou, netransparentnými tendrami a deformovanými obchodnými vzťahmi. Chaotický systém, kde neexistuje objektívna cena diagnózy, ale platí sa za hospitalizáciu, čo je mimochodom európska a možno i celosvetová rarita. Systém, kde si zdravotnícky papaláši účelovo zamieňajú verejné s privátnym.

Ak má byť zavedenie unitárneho výberu poistného začiatkom systémových zmien v zdravotníctve v prospech klientov na úkor korumpujúcich biznis skupín, tak prosím. Lenže nedávna skúsenosť (napr. tendre na záchranky) za prvého Ficovho pontifikátu nám hovorí, že skôr je v hre striedanie pijavíc. Pretože mať pod kontrolou zdravie občanov alebo biznis v zdravotníctve, nie je to isté.   

      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?