Diagnóza zdravotníctva: 3 mld. eur, pijavice a rakovina korupcie

Autor: Peter Konček | 14.11.2012 o 6:37 | (upravené 14.11.2012 o 6:45) Karma článku: 15,81 | Prečítané:  1302x

Podľa zdroja OECD sa výdavky na zdravotníctvo za desať rokov (2000 - 2010) zvýšili z 2,1 mld. eur na 5,5 mld. eur. Zároveň sa uvádza, že približne 2/3 zdrojov sú vynaložené neefektívne. Inak povedané, za podstatne menej peňazí, môžeme mať doterajšiu „úroveň" zdravotníctva. Neefektívne nutne neznamená ukradnuté, ale ani sa to nevylučuje. Balík troch miliárd eur, ktoré sa v zdravotníctve ročne „stratia", je veľkým lákadlom pre pijavice prisaté na verejných zdrojoch.

V súvislosti s uvedenými faktami vyznieva nafúknutý spor o unitárny či duálny systém výberu poistného smiešne. Slúži akurát na zakrytie najväčších problémov zdravotníctva. Áno štát nesie zodpovednosť za kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť z verejných zdrojov pre všetkých občanov. A musí mať na zdravie občanov dosah.

Ako však máme rozumieť tomu, že zisk súkromných zdravotných poisťovní je podľa súčasnej vlády nezaslúžený a chorý a zisk dodávateľov tovarov a služieb do zdravotníctva, založený na masívnej korupcii je akože v pohode?  Prečo sú náklady na lieky na Slovensku o 100 % vyššie ako v Česku či Dánsku a o 1/3 vyššie ako priemer OECD? V čom je zisk súkromných zdravotných poisťovní iný ako súkromných záchraniek, nemocníc, ambulancií a laboratórií?

Premiérovi a ministerke zdravotníctva ide vraj o zachovanie každého eura v systéme. Znamená to zákaz zisku celého reťazca súkromných dodávateľov a poskytovateľov v zdravotníctve? Aký systém má premiér s ministerkou na mysli? Ten súčasný, poznačený korupciou, netransparentnými tendrami a deformovanými obchodnými vzťahmi. Chaotický systém, kde neexistuje objektívna cena diagnózy, ale platí sa za hospitalizáciu, čo je mimochodom európska a možno i celosvetová rarita. Systém, kde si zdravotnícky papaláši účelovo zamieňajú verejné s privátnym.

Ak má byť zavedenie unitárneho výberu poistného začiatkom systémových zmien v zdravotníctve v prospech klientov na úkor korumpujúcich biznis skupín, tak prosím. Lenže nedávna skúsenosť (napr. tendre na záchranky) za prvého Ficovho pontifikátu nám hovorí, že skôr je v hre striedanie pijavíc. Pretože mať pod kontrolou zdravie občanov alebo biznis v zdravotníctve, nie je to isté.   

      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?