Košice Smer-om ku gorilám

Autor: Peter Konček | 2.10.2012 o 6:24 | (upravené 2.10.2012 o 6:29) Karma článku: 15,81 | Prečítané:  1680x

Pekne potichu, bez verejnej diskusie, bez prerokovania v mestskom parlamente. Novela Zákona o meste Košice z dielne fantastickej štvorky - Brixi, Géci, Paška, Raši, je v druhom čítaní v zákonodarnom zbore. Medzi pospolitým ľudom nazývaným aj Národná zrada. Obmedzenie počtov poslancov, obmedzenie prístupu k miestnemu referendu, sťaženie odvolávania primátora. Demokracia (vláda ľudu) v Košiciach na smerácky spôsob.

Poďme po poriadku. Celoslovenský vševedko a bohužiaľ aj poslanec, Oto Brixi, zdôvodňuje zníženie počtov poslancov šetrením v ťažkých časoch. V mestskom zastupiteľstve z 50 na 41. Zároveň do novely prepašoval(i) výnimku z maximálnej výšky ročnej poslaneckej odmeny z 10 násobku na 15 násobok mesačnej minimálnej mzdy! Mám rád čísla. Po starom, napríklad pri odmene 260 eur/mesiac/poslanec, „zožerú" košickí mestskí poslanci za rok 156 tisíc eur na odmenách. Po novom to môže (na tuti bude) byť 192 tisíc eur. Šetrenie prinášajúce vyššie náklady môžeme rovno nazvať BRIXIHO KONŠTANTA. 

V mestských častiach dôjde k zníženiu poslancov takmer na polovicu. V normálnej spoločnosti by to bolo šetrenie v samospráve. V slovenskom (košickom) korupčnom prostredí to bude pre lokálne gorily znamenať zníženie nákladov na úplatky takmer o 50%. Pre Košičanov bude tzv. šetrenie na poslancoch, v konečnom dôsledku znamenať vyššie náklady na obstarávanie tovarov a služieb.

Novela obmedzuje prvky priamej demokracie. Na vypísanie miestneho referenda bude po novom potrebná petícia 30 % oprávnených voličov (doteraz 20%). Ak by mal primátor veľký „prúser", tak je na jeho odvolanie potrebné aj uznesenie 3/5 mestských poslancov. Tu naozaj ušetríme. Za týchto podmienok sú nástroje priamej demokracie v Košiciach prakticky nevykonateľné.

Košická samospráva je drahá. To je fakt. Problém nie je v počte poslancov. Problém je vo vysokom počte mestských častí (prevádzke) a odmenách poslancov. Vyšší počet mestských poslancov ako v Bratislave je pre Brixiho & spol. problém. Vyšší počet mestských častí (22) ako má New York (17) už problémom nie je. Náklady na 22 úradov - nájmy, energie, mzdy, ďalšie tovary a služby, sú pre košickú samosprávu dlhodobo neudržateľné. Teda ak by chcel niekto naozaj šetriť, tak navrhne zníženie počtu mestských častí a zníženie (zrušenie) poslaneckých odmien do symbolickej roviny. O šetrení poslancov Smeru (aj Brixiho), KDH, SDKÚ, Maďarov..., počas výkonu ich poslaneckého mandátu v MČ Staré mesto pri schvaľovaní vlastných odmien, by sa dal napísať román. Išlo to tak ďaleko, že trpezlivosť došla aj ich bossom v Bratislave a museli ich odmenovú nenažranosť zastaviť zákonom.

Zaráža ma ticho okolo navrhovanej novely. Najväčší regionálny tlačený strážca demokracie rieši problém, či vláda pri výjazdovom zasadaní v Michalovciach zaplatila samospráve 10 eur za prenájom zasadačky. Väčšina mestských a miestnych nezainteresovaných poslancov buď netuší čo sa deje, alebo ich okrem mesačných odmien nič nezaujíma. Pekne sme si zvolili. Rôzni aktivisti, tretí sektor v Košiciach mlčí taktiež. Tí sa síce zvolili sami, ale dôvod ich mlčania rovnako nepoznáme. Teraz ma napadá. Načo je nám v Košiciach samospráva, zastupiteľská demokracia, priama demokracia a podobné nezmysly? Národný front, Národné výbory boli tiež fasa. Či?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?