Košice Smer-om ku gorilám

Autor: Peter Konček | 2.10.2012 o 6:24 | (upravené 2.10.2012 o 6:29) Karma článku: 15,81 | Prečítané:  1691x

Pekne potichu, bez verejnej diskusie, bez prerokovania v mestskom parlamente. Novela Zákona o meste Košice z dielne fantastickej štvorky - Brixi, Géci, Paška, Raši, je v druhom čítaní v zákonodarnom zbore. Medzi pospolitým ľudom nazývaným aj Národná zrada. Obmedzenie počtov poslancov, obmedzenie prístupu k miestnemu referendu, sťaženie odvolávania primátora. Demokracia (vláda ľudu) v Košiciach na smerácky spôsob.

Poďme po poriadku. Celoslovenský vševedko a bohužiaľ aj poslanec, Oto Brixi, zdôvodňuje zníženie počtov poslancov šetrením v ťažkých časoch. V mestskom zastupiteľstve z 50 na 41. Zároveň do novely prepašoval(i) výnimku z maximálnej výšky ročnej poslaneckej odmeny z 10 násobku na 15 násobok mesačnej minimálnej mzdy! Mám rád čísla. Po starom, napríklad pri odmene 260 eur/mesiac/poslanec, „zožerú" košickí mestskí poslanci za rok 156 tisíc eur na odmenách. Po novom to môže (na tuti bude) byť 192 tisíc eur. Šetrenie prinášajúce vyššie náklady môžeme rovno nazvať BRIXIHO KONŠTANTA. 

V mestských častiach dôjde k zníženiu poslancov takmer na polovicu. V normálnej spoločnosti by to bolo šetrenie v samospráve. V slovenskom (košickom) korupčnom prostredí to bude pre lokálne gorily znamenať zníženie nákladov na úplatky takmer o 50%. Pre Košičanov bude tzv. šetrenie na poslancoch, v konečnom dôsledku znamenať vyššie náklady na obstarávanie tovarov a služieb.

Novela obmedzuje prvky priamej demokracie. Na vypísanie miestneho referenda bude po novom potrebná petícia 30 % oprávnených voličov (doteraz 20%). Ak by mal primátor veľký „prúser", tak je na jeho odvolanie potrebné aj uznesenie 3/5 mestských poslancov. Tu naozaj ušetríme. Za týchto podmienok sú nástroje priamej demokracie v Košiciach prakticky nevykonateľné.

Košická samospráva je drahá. To je fakt. Problém nie je v počte poslancov. Problém je vo vysokom počte mestských častí (prevádzke) a odmenách poslancov. Vyšší počet mestských poslancov ako v Bratislave je pre Brixiho & spol. problém. Vyšší počet mestských častí (22) ako má New York (17) už problémom nie je. Náklady na 22 úradov - nájmy, energie, mzdy, ďalšie tovary a služby, sú pre košickú samosprávu dlhodobo neudržateľné. Teda ak by chcel niekto naozaj šetriť, tak navrhne zníženie počtu mestských častí a zníženie (zrušenie) poslaneckých odmien do symbolickej roviny. O šetrení poslancov Smeru (aj Brixiho), KDH, SDKÚ, Maďarov..., počas výkonu ich poslaneckého mandátu v MČ Staré mesto pri schvaľovaní vlastných odmien, by sa dal napísať román. Išlo to tak ďaleko, že trpezlivosť došla aj ich bossom v Bratislave a museli ich odmenovú nenažranosť zastaviť zákonom.

Zaráža ma ticho okolo navrhovanej novely. Najväčší regionálny tlačený strážca demokracie rieši problém, či vláda pri výjazdovom zasadaní v Michalovciach zaplatila samospráve 10 eur za prenájom zasadačky. Väčšina mestských a miestnych nezainteresovaných poslancov buď netuší čo sa deje, alebo ich okrem mesačných odmien nič nezaujíma. Pekne sme si zvolili. Rôzni aktivisti, tretí sektor v Košiciach mlčí taktiež. Tí sa síce zvolili sami, ale dôvod ich mlčania rovnako nepoznáme. Teraz ma napadá. Načo je nám v Košiciach samospráva, zastupiteľská demokracia, priama demokracia a podobné nezmysly? Národný front, Národné výbory boli tiež fasa. Či?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?