Eurofondové kšefty a kšeftíky, alebo ako chutí moc pečiatky.

Autor: Peter Konček | 17.12.2011 o 11:02 | Karma článku: 12,57 | Prečítané:  3228x

Ľudia, nerešpektujúci žiadne elementárne pravidlá, zákony (hovoriť o morálke je bezvýznamné), sú u nás na východe republiky označovaní ako tí, ktorí si myslia, že držia boha za nohy. Zopár sa ich v cele predbežného zadržania presvedčilo o inej realite. Tragickejšie je, ak tejto ilúzii podľahne vysoký úradík na ministerstve. Zástupca štátnej moci, na rozdiel od občana, môže konať len tak, ako mu zákon ukladá. Tento príbeh je o cynizme úradníka a kšeftoch s eurofondmi. Cynizmus je zvýraznený účelom využitia daní občanov. Kšeftovať s fondmi, ktoré sú primárne určené na pomoc azylantom a utečencom, teda ľuďom v kritických situáciách, sa nedá nazvať inak ako hyenizmom.

Na začiatku sa vysoký štátny úradník rozhodne ignorovať Zákon o verejnom obstarávaní. Vydá vlastný zákon (Príručku) a ide sa na vec. Pár dní pred vyhodnotením, dostane jedna z dotknutých strán telefonát s poradím umiestnenia uchádzačov. Poradie sa neskôr „prekvapujúco" potvrdí. Hodnotiaca komisia zasadá. To, že niektorí jej členovia sú v priamom konflikte záujmov, akosi patrí k slovenskému folklóru. Po odbornej stránke vedie „nesprávny" projekt. Tak sa aplikuje  „podpásovka". Člen komisie použije účelovú lož a zavedie členov komisie. Malá domov je vybavená. Vyhráva „SPRÁVNY" projekt a všetci sú spokojní. Okrem autorov „nesprávneho". Tí žiadajú nápravu a dokonca sú takí drzí, že  v zmysle Zákona o slobodnom prístupe k informáciám, sa dožadujú informácií o výsledkoch. Byrokrat zákon ignoruje a ide podľa vlastného (Príručky). Až po niekoľkonásobnom upozornení a priamom zásahu ministra, sa úradníkovi uráči výsledky hodnotiacej komisie zverejniť. Lenže. Medzitým  sú na základe pochybnej súťaže  podpísané zmluvy. Dielo je dokonané (zatiaľ). Úradník, napriek evidentného porušenia zákonov a povinností, bez postihu. 

 Príbeh sa končí takpovediac klasicky po slovensky. Padajú trestné oznámenia a podnety na kontroly. „Víťazi" sú vysmiati a v pohodičke realizujú projekt. Vynútenie dodržiavania zákona a nebodaj aj spravodlivosti v nedohľadne. Že vám to niečo pripomína, že ste už také videli ? Sme predsa na Slovensku. K dokresleniu atmosféry chýba už len priestor zariadenia BONANO.

PS: V tejto súvislosti by ma zaujímalo stanovisko najtransparentnejšej inštitúcie na Slovensku, zemeguli a blízkom okolí. Samozrejme za podmienky, ak by jej šéftrénerka dokázala akceptovať skutočnosť, že hlavou do neba volajúcej netransparentnosti  je jej blízky príbuzný (-ná?). 

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?