Eurofondové kšefty a kšeftíky, alebo ako chutí moc pečiatky.

Autor: Peter Konček | 17.12.2011 o 11:02 | Karma článku: 12,57 | Prečítané:  3237x

Ľudia, nerešpektujúci žiadne elementárne pravidlá, zákony (hovoriť o morálke je bezvýznamné), sú u nás na východe republiky označovaní ako tí, ktorí si myslia, že držia boha za nohy. Zopár sa ich v cele predbežného zadržania presvedčilo o inej realite. Tragickejšie je, ak tejto ilúzii podľahne vysoký úradík na ministerstve. Zástupca štátnej moci, na rozdiel od občana, môže konať len tak, ako mu zákon ukladá. Tento príbeh je o cynizme úradníka a kšeftoch s eurofondmi. Cynizmus je zvýraznený účelom využitia daní občanov. Kšeftovať s fondmi, ktoré sú primárne určené na pomoc azylantom a utečencom, teda ľuďom v kritických situáciách, sa nedá nazvať inak ako hyenizmom.

Na začiatku sa vysoký štátny úradník rozhodne ignorovať Zákon o verejnom obstarávaní. Vydá vlastný zákon (Príručku) a ide sa na vec. Pár dní pred vyhodnotením, dostane jedna z dotknutých strán telefonát s poradím umiestnenia uchádzačov. Poradie sa neskôr „prekvapujúco" potvrdí. Hodnotiaca komisia zasadá. To, že niektorí jej členovia sú v priamom konflikte záujmov, akosi patrí k slovenskému folklóru. Po odbornej stránke vedie „nesprávny" projekt. Tak sa aplikuje  „podpásovka". Člen komisie použije účelovú lož a zavedie členov komisie. Malá domov je vybavená. Vyhráva „SPRÁVNY" projekt a všetci sú spokojní. Okrem autorov „nesprávneho". Tí žiadajú nápravu a dokonca sú takí drzí, že  v zmysle Zákona o slobodnom prístupe k informáciám, sa dožadujú informácií o výsledkoch. Byrokrat zákon ignoruje a ide podľa vlastného (Príručky). Až po niekoľkonásobnom upozornení a priamom zásahu ministra, sa úradníkovi uráči výsledky hodnotiacej komisie zverejniť. Lenže. Medzitým  sú na základe pochybnej súťaže  podpísané zmluvy. Dielo je dokonané (zatiaľ). Úradník, napriek evidentného porušenia zákonov a povinností, bez postihu. 

 Príbeh sa končí takpovediac klasicky po slovensky. Padajú trestné oznámenia a podnety na kontroly. „Víťazi" sú vysmiati a v pohodičke realizujú projekt. Vynútenie dodržiavania zákona a nebodaj aj spravodlivosti v nedohľadne. Že vám to niečo pripomína, že ste už také videli ? Sme predsa na Slovensku. K dokresleniu atmosféry chýba už len priestor zariadenia BONANO.

PS: V tejto súvislosti by ma zaujímalo stanovisko najtransparentnejšej inštitúcie na Slovensku, zemeguli a blízkom okolí. Samozrejme za podmienky, ak by jej šéftrénerka dokázala akceptovať skutočnosť, že hlavou do neba volajúcej netransparentnosti  je jej blízky príbuzný (-ná?). 

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?