Ústava SR – zákon zákonov, alebo zdrap papiera ?

Autor: Peter Konček | 30.8.2011 o 7:57 | (upravené 30.8.2011 o 8:02) Karma článku: 9,41 | Prečítané:  1176x

S blížiacim sa štátnym sviatkom Dňa Ústavy, určite zaznamenáme zvýšenú frekvenciu vystúpení ústavných činiteľov pred kamerami a v tlači. Všetci si budú prisvojovať zásluhy, budú splietať niečo v zmysle jej nenahraditeľnosti pre demokratické zriadenie, význame prijatia, jej dodržiavania, bla, bla, bla...  Mám pocit, že väčšina o jej obsahu nemá ani tušenia, resp. pozná len pasáže týkajúce sa ich vlastných práv a výhod.

Po niekoľkonásobnom prečítaní zisťujem, že niektoré jej články, mierne povedané, nekorešpondujú s tým, čo sa v tejto spoločnosti praktizuje. Je to môj subjektívny názor. Každý nech si utvorí vlastný.

Čl. 1, odst. (1): Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.  Hovoriť o Slovensku ako o demokratickom a právnom štáte je ako zlý vtip. Tzv. neviazanie sa na nijaké náboženstvo vyzerá asi takto: Zmluva s Vatikánom, nahradenie politrukov v armáde a polícii kňazmi, pastoračné centrá na akademickej pôde, prijímanie zákonov v súlade s ideológiou RKC, ...

Čl. 5, odst. (2): Nikomu nemožno odňať štátne občianstvo Slovenskej republiky proti jeho vôli. Bez komentára.

Čl. 12, odst. (1): Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Ak niekto tvrdí, že tento článok Ústavy na Slovensku platí, tak urýchlene potrebuje odbornú lekársku pomoc.

Čl. 5, odst. (3): Trest smrti sa nepripúšťa. Tento článok je pripomienkou pre najväčšieho sociálneho demokrata vo vesmíre a blízkom okolí a zároveň potenciálneho kandidáta na najvyššieho ústavného činiteľa, ktorý nedávno blúznil o treste smrti na svojom blogu.

Čl. 30, odst. (3): Volebné právo je všeobecné, rovné a priame a vykonáva sa tajným hlasovaním. Naozaj? Prečo potom hlas od jedného voliča znamená pre politickú stranu peniaze a od iného, ktorého favorit neprejde do parlamentu, nič?

Čl. 31: Zákonná úprava všetkých politických práv a slobôd  a jej výklad a používanie musia umožňovať a ochraňovať slobodnú súťaž politických síl v demokratickej spoločnosti. Prax ? Neexistuje rovnaká štartovacia čiara pre politické subjekty. Niektoré majú k dispozícii peniaze daňových poplatníkov (aj nakradnuté), neobmedzený prístup k médiám. Pridajme k tomu absenciu reálnej kontroly financovania biznis strán a zistíme, že o férovej a korektnej politickej súťaži môžeme len snívať.

Čl. 35, odst. (3): Občania majú právo na prácu. Slovenská realita = 400 - 500 tisíc nezamestnaných, cca 200 tisícom zabezpečujú základné právo ústavy iných štátov.

Čl. 36: ... Zákon im zabezpečuje najmä

a) právo na odmenu za vykonanú prácu, dostatočnú na to, aby im umožnila dôstojnú životnú úroveň. Treba sa opýtať pracujúcej chudoby, ako dôstojne sa cítia, keď vyfasujú mzdu 300 - 400 eur v čistom.

Čl. 40: ... Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon. Platí pre tých, ktorí najmenej posledných 15 rokov nepotrebovali lekárske ošetrenie.

Mohol by som ešte spomenúť ako Ústava hovorí o výkone vlastníckeho práva, ktoré nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie. O hospodárstve Slovenskej republiky, ktoré sa zakladá na princípoch sociálne a ekologicky  orientovanej trhovej ekonomiky. Taktiež o tom ako Slovenská republika chráni a podporuje hospodársku súťaž. Nezabúdam ani na prakticky nevykonateľné referendum ako kamufláži priamej demokracie. Na počudovanie, pasáže týkajúce sa referenda, sú dodržiavané do bodky.

Ak si chcem odpovedať na otázku na otázku z názvu, musím bohužiaľ konštatovať, že Ústava SR je pre ústavných činiteľov tohto ťažko definovateľného zriadenia trhacím kalendárom. Pre nás ostatných možno nenaplneným snom.

 

 

 

 

  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?