Hodnoty sa presadzujú argumentáciou, nie vraždením.

Autor: Peter Konček | 25.7.2011 o 6:49 | Karma článku: 7,41 | Prečítané:  1339x

Posledné udalosti v Nórsku sú tragické, nezmyselné, nepochopiteľné a neospravedlniteľné. Pravicový extrémista sa rozhodol miesto argumentov použiť zbraň. Obeťami sú mladí ľavičiari. Podstatné nie sú hodnoty aktérov, ale to, že sa tragédia vôbec stala.

Mnohí si položíme otázku. Môže sa to stať u nás doma? Neviem. Zároveň si uvedomujem, že extrémizmu je na Slovensku podľa môjho gusta priveľa. Neschopnosť politikov (vedomá, či nevedomá) identifikovať a riešiť problémy je nahradzovaná poukazovaním na vinníka, teda nepriateľa. Rozoštvávanie jednotlivých sociálnych skupín. Vymývanie mozgov zo strany tzv. elít  (politických i ekonomických), že za všetky naše problémy a nízky sociálny status sú zodpovední leniví nezamestnaní, Rómovia, bezdomovci, prípadne prisťahovalci alebo Maďari. Delenie Slovákov na dobrých a zradcov národa kontinuálne využívané politikmi už od čias mečiarizmu. Verejný diskurz bez argumentov a faktov, založený na nenávisti a osočovaní. Historická slepota a verejná propagácia  zločincov a ich apologétov z úst najvyšších zákonodarcov.

Hra na našich (dobrých, ktorí sú za) a nepriateľov (zlých, ktorí sú proti), je nebezpečná. S vysokou pravdepodobnosťou tragédie.

Existuje riešenie. Paradoxne, intolerancia. Intolerancia k extrémizmu. Intolerancia k potieraniu akejkoľvek plurality. Intolerancia k jedinej a bezalternatívnej pravde. Intolerancia k tzv. nenahraditeľným a neomylným vodcom. Intolerancia ku všetkému, čo smrdí nespravodlivosťou, neľudskosťou a  potieraním slobody.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?