Minister Mihál – teoreticky liberál, prakticky ... (otrokár ?)

Autor: Peter Konček | 10.3.2011 o 10:53 | (upravené 10.3.2011 o 12:01) Karma článku: 11,52 | Prečítané:  1726x

Na úvod trochu teórie. Dnešný liberalizmus podľa Wikipédie. Vo vyspelých krajinách, ako napríklad vo Švajčiarsku, sa presadila táto definícia liberalizmu: Sloboda a zodpovednosť - pre každého bez rozdielu. Sloboda a zodpovednosť ako ekonomická, tak politická, tak sociálna. Náš najsociálnejší minister sa k tejto ideológii hlási. Nakoniec ako celá strana, ktorú reprezentuje. Na tom nie je samozrejme nič zlé. Naopak. Zlé je, keď sa slová a činy diametrálne odlišujú.

Navrhovaná zmena Zákonníka práce umožní zamestnávateľovi so zamestnancom zapracovať do pracovnej zmluvy konkurenčnú doložku, ktorá má zamestnancovi zabrániť po rozviazaní pracovného pomeru zamestnať sa vo firme s totožným alebo podobným predmetom činnosti. Po vzájomnej dohode a za finančnú kompenzáciu. Pri 13 % nezamestnanosti je iluzórnosť vzájomnej dohody zrejmá. Buď konkurenčnú doložku  potenciálny zamestnanec podpíše, alebo môže ísť (rovno na úrad práce). V prípade jej akceptácie, je jeho výber nového zamestnávateľa prakticky nemožný, resp. končí rovnako, ako keby ju nepodpísal. Ako klient pána ministra. Poberanie finančnej kompenzácie (6-12 mesiacov) znamená, že zamestnanec stráca návyky. Navyše vývoj je taký dynamický, že už polročná absencia na pracovnej pozícii v odbore, kde chcete pracovať, znamená totálnu diskvalifikáciu. Áno, dá sa zmeniť povolanie. Z lekára sa stane vodič električky, z obchodného zástupcu pre IT predavač mäsových výrobkov v hypermarkete, z manažéra gynekológ.

Detto platí aj v prípade navrhovaného zvýšenia nadčasov. Tiež na základe vzájomnej dohody. Sloboda výberu je nekonečná. Buď budeš slobodne makať 10, 12 a možno aj viac hodín denne a s pocitom slobody sa v práci zničíš (na rodinu,  priateľov, koníčky, a iné „vymoženosti" zabudni), alebo choď slobodne na úrad práce.

Potenciálnym kritikom oznamujem, že všetci, ktorí chcú pracovať, nemôžu byť podnikatelia. Koho by potom zamestnávali ?

Vážený pán Mihál. Ja som zamestnanec, Vy minister. Kde je moja sloboda a Vaša zodpovednosť ? Takpovediac v análnom otvore. Zatiaľ neviem identifikovať majiteľa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?