Minister Mihál – teoreticky liberál, prakticky ... (otrokár ?)

Autor: Peter Konček | 10.3.2011 o 10:53 | (upravené 10.3.2011 o 12:01) Karma článku: 11,52 | Prečítané:  1726x

Na úvod trochu teórie. Dnešný liberalizmus podľa Wikipédie. Vo vyspelých krajinách, ako napríklad vo Švajčiarsku, sa presadila táto definícia liberalizmu: Sloboda a zodpovednosť - pre každého bez rozdielu. Sloboda a zodpovednosť ako ekonomická, tak politická, tak sociálna. Náš najsociálnejší minister sa k tejto ideológii hlási. Nakoniec ako celá strana, ktorú reprezentuje. Na tom nie je samozrejme nič zlé. Naopak. Zlé je, keď sa slová a činy diametrálne odlišujú.

Navrhovaná zmena Zákonníka práce umožní zamestnávateľovi so zamestnancom zapracovať do pracovnej zmluvy konkurenčnú doložku, ktorá má zamestnancovi zabrániť po rozviazaní pracovného pomeru zamestnať sa vo firme s totožným alebo podobným predmetom činnosti. Po vzájomnej dohode a za finančnú kompenzáciu. Pri 13 % nezamestnanosti je iluzórnosť vzájomnej dohody zrejmá. Buď konkurenčnú doložku  potenciálny zamestnanec podpíše, alebo môže ísť (rovno na úrad práce). V prípade jej akceptácie, je jeho výber nového zamestnávateľa prakticky nemožný, resp. končí rovnako, ako keby ju nepodpísal. Ako klient pána ministra. Poberanie finančnej kompenzácie (6-12 mesiacov) znamená, že zamestnanec stráca návyky. Navyše vývoj je taký dynamický, že už polročná absencia na pracovnej pozícii v odbore, kde chcete pracovať, znamená totálnu diskvalifikáciu. Áno, dá sa zmeniť povolanie. Z lekára sa stane vodič električky, z obchodného zástupcu pre IT predavač mäsových výrobkov v hypermarkete, z manažéra gynekológ.

Detto platí aj v prípade navrhovaného zvýšenia nadčasov. Tiež na základe vzájomnej dohody. Sloboda výberu je nekonečná. Buď budeš slobodne makať 10, 12 a možno aj viac hodín denne a s pocitom slobody sa v práci zničíš (na rodinu,  priateľov, koníčky, a iné „vymoženosti" zabudni), alebo choď slobodne na úrad práce.

Potenciálnym kritikom oznamujem, že všetci, ktorí chcú pracovať, nemôžu byť podnikatelia. Koho by potom zamestnávali ?

Vážený pán Mihál. Ja som zamestnanec, Vy minister. Kde je moja sloboda a Vaša zodpovednosť ? Takpovediac v análnom otvore. Zatiaľ neviem identifikovať majiteľa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?