Spoluzodpovedný za „zlaté padáky“ radí pani premiérke.

Autor: Peter Konček | 16.2.2011 o 6:57 | Karma článku: 12,72 | Prečítané:  1515x

Politické nominácie sú slovenskou realitou. Z tých zlých je to tá lepšia správa. Horšia je, že politické nominácie až príliš často nezohľadňujú morálne a odborné kvality nominantov. Nezriedka  sa využíva metóda „neschopný, ale náš". Séria pochybení v Teplárni Košice, a.s. je toho jasným dôkazom.

Výkon akcionárskych práv v podnikoch s účasťou štátu realizujú FNM a príslušné ministerstvo, v tomto prípade Ministerstvo hospodárstva. Predstavenstvo a dozorná rada sú ich priamymi nominantmi. Odmeny im stanovuje akcionár na základe mandátnej zmluvy. Odmeny manažmentu schvaľuje dozorná rada. To sú fakty.

Dvaja bývalí predsedovia predstavenstva si ako generálni riaditelia presadili cez predstavenstvo  zvýšenie platov. Dozorná rada o tom údajne nevie. Pri odchode si nechali údajne v zmysle kolektívnej zmluvy vyplatiť perverzné odstupné. Dozorná rada znovu nič nevie. Tá dozorná rada, ktorá v zmysle Obchodného zákonníka dohliada (okrem iného) na činnosť predstavenstva.  Natíska sa niekoľko otázok.

  • 1. Ako je možné, že si generálny riaditeľ vypláca plat neodsúhlasený dozornou radou ?
  • 2. Ako je možné, že dozorná rada za štyri mesiace nezistí, že generálny riaditeľ má zvýšený plat. Nezúčastňuje sa žiadny člen DR zasadnutí predstavenstva ? Žiadny člen DR nečíta zápisy zpredstavenstva? Čo tam vlastne DR robí ?
  • 3. Kto má vkompetencii podpísať prevod 90.000 eur na súkromný účet ? Sám predseda predstavenstva ? Alebo sa vyžaduje pri vyšších sumách súhlas napr. finančného riaditeľa, ďalšieho člena predstavenstva, prípadne člena DR ?

Zhrnutie. Ak niekto poberá niekoľko mesiacov mzdu v neoprávnenej výške , na jej základe si vyplatí odstupné, určite na to Trestný zákonník pamätá. Ak sa na tom niekto svojou nečinnosťou podieľa, taktiež. Možno je to všetko inak. Tak či tak, niekto tu z nás robí hlupákov.

Pani premiérka Radičová pohoršene reagovala na odhalenia o zlatých padákoch. Ak to myslela úprimne, môže konať. Jedného zo zodpovedných má priamo vo svojom poradcovskom zbore. Jej poradca pre ekonomiku, Ing. Karel Hirman, je zároveň predsedom dozornej rady Tepláreň Košice, a.s.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja zdolal Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.


Už ste čítali?