Ako finančník Fico (nielen) dôchodky zhodnocoval

Autor: Peter Konček | 1.10.2012 o 6:43 | Karma článku: 14,18 | Prečítané:  1728x

Skoro som sa v jedno nedeľné poludnie od smiechu vykotil z gauča.  Predseda vlády v priamom prenose verejnoprávnej televízie vytasil názornú pomôcku, demoštrujúc zodpovednosť vlády pri zhodnocovaní dôchodkov v I. pilieri a neschopnosť DSS-iek v druhom. Teraz dám bokom nastavenie dôchodkového systému všeobecne.

Vyšlo mu (Ficovi), že vláda zhodnotila dôchodky za určité obdobie v I. pilieri o tuším 16 %. Neznalým problematiky objasním, že keď ráno odvedú zamestnanci príspevky do dôchodkového systému, tak na konci dňa sú všetky okamžite rozdelené stávajúcim dôchodcom. Ako teda vlády „zhodnocujú" dôchodky?

V prvom rade peniaze ukradnú zamestnancom z prebytkových poistných fondov (nemocenský, invalidný, nezamestnanecký) v Sociálnej poisťovni. Sú dlhé roky tvorené odvodmi státisícov zamestnancov z miezd. Teraz neriešim možnosť zníženia odvodov (ceny práce), resp. predĺženia doby poistného plnenia, napríklad v prípade straty zamestnania. Ak táto krádež nepostačuje, dôchodky sa „zhodnotia" transferom zo štátneho rozpočtu. Aj za cenu zadlženia. Oponentúra predsedu SDKÚ Freša v spomínanej relácii vyznela jalovo a trápne. Musel by priznať, že Dzurindove a Radičovej vlády „zhodnocovali" dôchodky obdobne. A to pravica predsa nerobí. Nekradne a neprerozdeľuje.

PS: Čo ak by to bolo naopak? Teda ak by sa ukradli peniaze dôchodcom a „zhodnotili" sa trebárs podpory v nezamestnanosti? To by bola kuca - paca.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť Slovenských elektrární voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

KOMENTÁRE

Obamova milosť je varovaním pred Trumpom

Súcit so slabšími nie je Trumpovou silnou stránkou.


Už ste čítali?