Hodnoty sa presadzujú argumentáciou, nie vraždením.

Autor: Peter Konček | 25.7.2011 o 6:49 | Karma článku: 7,41 | Prečítané:  1328x

Posledné udalosti v Nórsku sú tragické, nezmyselné, nepochopiteľné a neospravedlniteľné. Pravicový extrémista sa rozhodol miesto argumentov použiť zbraň. Obeťami sú mladí ľavičiari. Podstatné nie sú hodnoty aktérov, ale to, že sa tragédia vôbec stala.

Mnohí si položíme otázku. Môže sa to stať u nás doma? Neviem. Zároveň si uvedomujem, že extrémizmu je na Slovensku podľa môjho gusta priveľa. Neschopnosť politikov (vedomá, či nevedomá) identifikovať a riešiť problémy je nahradzovaná poukazovaním na vinníka, teda nepriateľa. Rozoštvávanie jednotlivých sociálnych skupín. Vymývanie mozgov zo strany tzv. elít  (politických i ekonomických), že za všetky naše problémy a nízky sociálny status sú zodpovední leniví nezamestnaní, Rómovia, bezdomovci, prípadne prisťahovalci alebo Maďari. Delenie Slovákov na dobrých a zradcov národa kontinuálne využívané politikmi už od čias mečiarizmu. Verejný diskurz bez argumentov a faktov, založený na nenávisti a osočovaní. Historická slepota a verejná propagácia  zločincov a ich apologétov z úst najvyšších zákonodarcov.

Hra na našich (dobrých, ktorí sú za) a nepriateľov (zlých, ktorí sú proti), je nebezpečná. S vysokou pravdepodobnosťou tragédie.

Existuje riešenie. Paradoxne, intolerancia. Intolerancia k extrémizmu. Intolerancia k potieraniu akejkoľvek plurality. Intolerancia k jedinej a bezalternatívnej pravde. Intolerancia k tzv. nenahraditeľným a neomylným vodcom. Intolerancia ku všetkému, čo smrdí nespravodlivosťou, neľudskosťou a  potieraním slobody.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Všade sú míny, dávajte pozor, kam šliapete. Oslobodzovanie Mosulu potrvá

Islamský štát nemá veľkú šancu ubrániť svoje najväčšie mesto. Zároveň nemá kam ujsť a civilistov berie ako rukojemníkov.

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

KOMENTÁRE

Dráždenie čínskeho draka

Donald Trump si už stihol pohnevať Peking. Zrejme to nebolo nedorozumenie.


Už ste čítali?